Enersense voitti Fingridin tarjouskilpailun
24.9.2021
Päästöttömien energiaratkaisujen toteuttajan Enersense International Oyj:n Power-liiketoimintaan kuuluva tytäryhtiö Empower PN Oy on voittanut Fingridin julkisen hankinnan kilpailutuksessa sopimuksen. Sopimus koskee Pyhänselkä-Raahe välisen kuuden kilometrin pituisen 110 kV:n voimajohdon rakentamista ja sen yhteydessä toteutettavia muutostöitä.
Projekti sisältää valmistelu- ja suunnittelutyöt, vanhojen olemassa olevien voimajohtojen purkamisen ja uusien voimajohtojen rakentamisen sekä hankkeeseen sisältyvät muutostyöt. Hanke alkaa välittömästi ja sen arvioidaan valmistuvan syksyllä 2022.
- Muhoksella sijaitseva hanke vahvistaa alueen kantaverkkoa ja mahdollistaa myös alueelle kaavaillun uuden tuulivoimakapasiteetin tuotannon liittämisen kantaverkkoon, sanoo Ritva Laine Fingrid Oyj:stä.
Uutiset
Datakeskuksille sähköveron palautus, jos hukkalämmöt hyödynnetään
Merus Power rakensi itselleen sähkövaraston Lempäälään
Alpiq investoi Suomen suurimpaan sähkövarastohankkeeseen Pohjois-Pohjanmaalla
Finess Energy toimittaa sähkökattilat Turkuun ja Kuopioon
Polarnode valmistelee mittavaa datakeskusinvestointia Lappeenrantaan