Jaakko Eskola vahvistamaan P2X Solutions Oy:n hallitusta
10.3.2022
Suomalainen vihreän vedyn ja power-to-x-teknologian edelläkävijä P2X Solutions on nimennyt hallituksensa uudeksi jäseneksi Enersense International Oyj:n hallituksen puheenjohtajan, vuorineuvos Jaakko Eskolan. Enersense vahvisti helmikuussa tehneensä P2X Solutionsiin 13 miljoonan euron oman pääoman ehtoisen sijoituksen.
Jaakko Eskola toimii lisäksi mm. työeläkevakuutusyhtiö Varman, Neles Oyj:n, Suominen Oyj:n ja Teknologiateollisuus ry:n hallituksen puheenjohtajana. Hänellä on vahva kokemus energia- ja meriteollisuudesta toimittuaan vuosina 2015–2021 Wärtsilä Oyj:n toimitusjohtajana ja sitä ennen useissa yhtiön johtotehtävissä.
P2X Solutionsin ensimmäisen 20 MW:n vihreän vedyn tuotantolaitoksen ja metanointiyksikön rakentaminen alkaa Harjavallassa vuoden 2022 syksyllä ja sen on määrä valmistua kesällä vuonna 2024. Laitos vähentää Suomen CO2-päästöjä n. 40 tuhatta tonnia vuosittain. Yhtiö on jo aloittanut seuraavien laitosten rakentamiseen tähtäävät valmistelut.
P2X Solutionsin hallituksen puheenjohtajana jatkaa Esa Härmälä ja muina jäseninä Marjo Miettinen, Timo Ahopelto ja Herkko Plit.
Uutiset
Lämpöpumppujen myynnissä pudotusta 14
Tarjouskilpailu seuloo parhaat merituulihankkeet
Pikamaksulla rahat siirtyvät tililtä toiselle sekunneissa – myös yöllä ja viikonloppuisin
Jyväskylän yliopisto laajentaa diplomi-insinöörikoulutusta
Uusien tekoälytyökalujen käyttöönotto vaatii huolellisuutta
Uusi kotimainen innovaatio kaivosten ympäristö- ja prosessivesien valvontaan