Vety-yhtiö Hycamite valitsi Caverionin kunnossapidon kumppanikseen

Vety-yhtiö Hycamite valitsi Caverionin kunnossapidon kumppanikseen

24.2.2025

Vety-yhtiö Hycamite valitsi Caverionin kunnossapidon kumppanikseen Kokkolan tuotantolaitokselle.

Start-up yritys Hycamite on aloittamassa tuotannon Kokkolassa. Puhdasta vetyä ja korkealaatuista hiiltä tuottava laitos on alallaan Euroopan suurin ja teknologialtaan päästötön. Laitoksen kunnossapidon kumppaniksi Hycamite valitsi Caverionin. 

- Teknologiamme on herättänyt suurta kansainvälistä kiinnostusta. Meille on erittäin tärkeää saada tuotanto Kokkolassa toimimaan, ja tarvitsemme tueksemme luotettavia, osaavia kumppaneita. Caverionin paikallinen läsnäolo ja kattava palvelutarjonta vakuuttivat meidät, sanoo Hycamiten toimitusjohtaja Laura Rahikka.

Hycamiten ja Caverionin välinen puitesopimus kattaa tuotannon kunnossapidon sekä kiinteistötekniikan palvelut. Pian laitoksella voidaan tuottaa vuosittain jopa 6 000 tonnia korkealaatuista hiiltä ja 2 000 tonnia vähähiilistä vetyä. 

Hycamiten Kokkolan tuotantolaitoksen tarkoituksena on osoittaa yhtiön kehittämän teknologian toimivuus teollisessa mittakaavassa. Hycamiten teknologia hajottaa metaania vedyksi ja hiileksi ilman, että hiilidioksidipäästöjä vapautuu ilmakehään. 

Hycamiten hiilituotteet sopivat esimerkiksi akkujen raaka-aineeksi. Puhdasta, niin sanottua turkoosia vetyä voidaan käyttää teollisuuden raaka-aineena tai polttoaineena esimerkiksi meriliikenteessä.

Caverionin tiimi Hycamiten tuotantolaitoksella. (kuva: Aku Saarenpää)